Nie odpuszczamy

W 2021 roku dzień w dzień walczyliśmy o dostęp do informacji publicznych. O dostęp do wiedzy o działaniach rządu związanych z pandemią, o milionach wydanych na wybory, które się nie odbyły, o pieniądzach płynących szerokim strumieniem do fundacji sprzyjającej władzy. Nigdy nie było dobrze, ale w zeszłym roku powodów do złości było wyjątkowo dużo. Musieliśmy zrobić bardzo dużo.

W ubiegłym roku mottem naszej kampanii 1% było hasło Nie złość się na darmo. Zrobimy, co trzeba. Poprzedzający ją rok dostarczył nam wielu trudnych emocji związanych z początkiem pandemii, powtarzającymi się lockdownami i chaosem informacyjnym oraz prawnym, ale nie odpuściliśmy.

W 2021 roku dzień w dzień walczyliśmy o dostęp do informacji publicznych. O dostęp do wiedzy o działaniach rządu związanych z pandemią, o milionach wydanych na wybory, które się nie odbyły, o pieniądzach płynących szerokim strumieniem do fundacji sprzyjającej władzy. Nigdy nie było dobrze, ale w zeszłym roku powodów do złości było wyjątkowo dużo. Musieliśmy zrobić bardzo dużo. Zadawaliśmy kolejne pytania, składaliśmy skargi do sądu i zawiadomienia do prokuratury, a nasza skarga dotycząca Julii Przyłębskiej została przyjęta przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Byliśmy nieustępliwi i konsekwentni w wyciąganiu informacji od władz na światło dzienne. Robiliśmy wszystko, co trzeba, by dokumentować wydarzenia i zbierać dla Was informacje. By kontrolować i rozliczać władze oraz urzędy i urzędników. 

Było to możliwe dzięki Waszemu nieustającemu wsparciu. Także temu w postaci wpłat z 1% podatku. Dzięki Wam czuliśmy się silniejsi i pewni, że nasza praca ma sens. Dawaliście nam ogromną moc i energię do działania. A my z kolei mamy nadzieję, że nasze działania dawały Wam nadzieję. Na lepsze jutro, demokrację i rządy prawa.

Zobacz, co zrobiliśmy w 2021 roku, by rozliczyć rządzących

Telewizja Publiczna

Nie odpuszczamy w naszych sprawach z TVP. Działalności i wydatkom Telewizji Polskiej przyglądamy się od lat. Nie jest to proste, bo TVP wciąż realizuje ten sam scenariusz wobec wniosków o informację publiczną – ignoruje je, po skargach na bezczynność wydaje decyzje odmowne, po naszych wygranych w sądach wydaje kolejne decyzje, a sprawy trwają latami. Ten rok zaczęliśmy od pytania publicznego nadawcy o Sylwestra Marzeń w Zakopanem, a o co jeszcze pytaliśmy TVP i co nowego w naszych postępowaniach sądowych, przeczytacie w tekście Telenowela “Informacja publiczna i TVP”.

Wybory, które się nie odbyły

W maju 2020 roku miały się odbyć wybory prezydenckie, które się ostatecznie nie odbyły. Zapytaliśmy później, ile kosztowały wybory, których nie było i kto za to odpowiada. Ale przede wszystkim zajęliśmy się kwestią przekazywania przez gminy (bez podstaw prawnych!) danych wyborców Poczcie Polskiej. Złożyliśmy w prokuraturach w całej Polsce 206 zawiadomień ws. gmin, które udostępniły dane osobowe swoich mieszkańców operatorowi pocztowemu. Poniżej znajdziesz garść informacji o tym, jakie kroki podjęliśmy i to jeszcze nie koniec!

 
Reformy ministra Czarnka

Zdalna szkoła i spontaniczne decyzje ministerstwa edukacji w związku z pandemią to była zmora roku 2020. Ale i w 2021 nie brakowało powodów, by przyjrzeć się bliżej sprawom związanym z działaniem szkół. Nasza członkini Alina Czyżewska interweniowała w sprawach konkretnych placówek, w których łamane były prawa uczniów oraz w kwestiach medialnych skandali, jak ten związany z małopolskim kuratorium oświaty. W 2021 roku dołączyliśmy do kampanii Wolna Szkoła, nie zgadzając się na propozycje zmian w systemie edukacji wysuniętych przez resort ministra Czarnka.

Decyzje podejmowane przez Premiera ws. pandemii (i nie tylko)

Kancelaria premiera “nie posiada” informacji o tym, co robi i ile to kosztuje – to parafraza odpowiedzi udzielonej nam przez KPRM na jeden z wniosków, który do niej skierowaliśmy w 2020 r. Niestety moglibyśmy stale używać tego sformułowania, by pokazać stosunek Premiera do pytań obywateli. Ale mimo pokrętnych odpowiedzi, odmów itp. nie odpuściliśmy. W 2021 roku udało nam się ustalić m.in. kto i za ile promował szczepienia, a tekstem Rok pandemii i pytań podsumowaliśmy wszystkie wysłane przez nas w tej sprawie wnioski, by z końcem roku trafić z KPRM do prokuratury.

Publiczne pieniądze dla fundacji ojca Tadeusza Rydzyka

O naszej sprawie karnej z Fundacją powiązaną z postacią ojca Tadeusza Rydzyka było w 2021 roku całkiem głośno (również dlatego, że zaangażowało się w nią wielu prominentnych polityków, jak Krystyna Pawłowicz, która stanęła w obronie toruńskiej organizacji). Krótko mówiąc, próbowaliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób Fundacja Lux Veritatis wydawała publiczne pieniądze, a ostatecznie znaleźliśmy się w sądzie karnym i sprawa wciąż trwa, a my czekamy na wyrok. O tym, co wydarzyło się w tej kwestii w międzyczasie, możesz przeczytać w tekstach:

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej

Jesienią 2021 roku na wokandę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła sprawa ze skargi Watchdoga przeciwko Polsce. Chodzi o nieprzekazanie w trybie dostępu do informacji publicznej kalendarza spotkań Julii Przyłębskiej, o który pytaliśmy jeszcze w 2017 roku. Łatwo się nie poddajemy, więc tym razem sprawa będzie miała swój finał w Strasburgu. Więcej w artykule: Chronologia wydarzeń dotycząca skargi Sieci Obywatelskiej do ETPC przeciwko Polsce.

Jawność finansowania partii politycznych

Będziemy to powtarzać do znudzenia – jawność nie ma barw politycznych. Jest albo jej nie ma. I choć partie polityczne często i ochoczo deklarują jawność i przejrzystość, to w praktyce są z nią na bakier. W 2021 roku znowu zgodnie z prawem zapytaliśmy wszystkie partie polityczne, które znalazły się w Sejmie, Senacie i Parlamencie Europejskim o szczegóły dotyczące ich finansowania. Niestety aż 9 na 20 partii zignorowało nasz wniosek i w ogóle na niego nie zareagowały. A dwie największe partie zastosowały strategię uników. Są jednak pozytywy. Po wielu latach konsekwentnego wysyłania wniosków na ten temat w 2021 roku już 7 partii udzieliło pełnych odpowiedzi. Opisaliśmy to dokładnie w tekście Partyjne pieniądze.

Co się wydarzyło nowego w 2021

O ile rok 2020 był dla nas wszystkich czasem trudnym, to 2021 przyniósł niestety dużo więcej zagrożeń dla naszych praw i wolności. Jednym z nich był i jest wniosek Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z Konstytucją wybranych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Krótkie podsumowanie, czym zajmowaliśmy się w minionym roku, przeczytasz tutaj.

Jak działamy

Jako organizacja kontrolująca rządzących musimy być całkowicie niezależni. Dotyczy to także niezależności finansowania. Tylko tak możemy działać. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy przekazali nam w 2021 roku 1% swojego podatku. Dzięki temu mogliśmy robić, co trzeba i nie odpuszczać. Dziękujemy każdemu i każdej z Was za zaufanie i każdą przekazaną złotówkę.

Więcej informacji o 1% podatku dla nas znajdziesz na stronie www.siecobywatelska.pl/1-procent 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *